piątek, 23 grudnia 2016

Wybrana - Kristin Cast oraz P.C. Cast


OPIS
Do Domu Nocy zakradły się ciemne moce i żądza krwi, a szkolne przygody dorastającej wampirki Zoey Redbird stają się coraz bardziej tajemnicze. Ci, którzy wydawali się przyjaciółmi, okazują się wrogami, a zaprzysięgli wrogowie... stają się przyjaciółmi. Odwaga Zoey zostaje wystawiona na większą próbę niż kiedykolwiek przedtem. Przed nią nie lada wyzwanie. Wie, że tylko ona z pomocą przyjaciół może uratować Stevie Rea, która przeistoczyła się w nieumarłą. Wszystko co odkryje, musi być zachowane w tajemnicy przed resztą mieszkańców Domu Nocy, w którym zaufanie stało się towarem deficytowym.Nie lubię nieskończonych serii więc...


Witajcie w Domu Nocy po raz trzeci !


Książkę przeczytałam już wcześniej, ale jak wspominałam z racji na moje zboczenie co do serii zaczętych i faktu, że mam zakupioną ostatnią część Domu Nocy postanowiłam jeszcze raz przeżyć przygody wraz z Zoey i jej „baranim stadkiem".

,,Szukam siły nie po to, by stać się mocniejsza od innych, ale by zwalczyć swego najgroźniejszego przeciwnika : własne wątpliwości."
Autorkami są Phyllis Christine Cast (P.C. Cast) oraz jej córka Kristin Cast. Praca nad serią Dom Nocy zaczęła się w 2005 roku. Ze względu na rosnącą popularność książek z wampirami, seria Dom Nocy odniosła znaczny sukces oraz uznanie wśród krytyków.

Według autorek na pomysł z motywem „szkoły dla wampirów” wpadł agent P.C. Cast.


,,Kłamstwa niczego nie naprawiają. Nawet nie czynią rzeczy łatwiejszymi, a przynajmniej nie na długo. Najlepiej powiedzieć prawdę i uczciwie posprzątać bałagan."


Zoey nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Stevie Rae oraz z tym, kim teraz się stała. Pomimo mroku, jaki otacza przyjaciółkę postanawia jej pomóc i znaleźć wewnątrz to dobro, które kiedyś biło od Stevie na każdym kroku. Niestety nie jest to takie proste, jakie mogłoby się wydawać.

Tymczasem Dom Nocy nie jest już bezpiecznym miejscem. Zaczynają dziać się dziwne i przerażające wydarzenia, z którymi Zoey będzie musiała się zmierzyć. Jakby tego było mało nasza wyjątkowa adeptka musi rozwiązać swoje problemy sercowe a wybór nie jest prosty.


,,Testosteron był niemal widoczny w powietrzu między nami.(...). Przysięgam, że wcale bym się nie zdziwiła, gdyby teraz walnął mnie w głowę, powalił na ziemię i zaczął wlec za włosy."„Wybrana” jest już trzecią częścią serii Dom Nocy i powiem wam, że dopiero tu (POWOLI) zaczyna się rozkręcać akcja. Nie dziwię się, że wiele osób podchodzi do tej historii z pewną rezerwą. Jeśli nie przetrwamy początku to faktycznie możemy się zrazić. Ja sama czytałam pierwsze części z większym zapałem, ponieważ wiem jak dalej akcja się rozwinie. Mimo to uważam, że początek serii powinien zostać nieco zmodyfikowany i skrócony.

Czasem miałam wrażenie, że autorki jeszcze same do końca nie wiedzą co chcą napisać dalej i jak ma się to wszystko potoczyć.


,,-Bliźniaczko, chyba zwymiotuję. A ty?

-Mój paw już rozpościera skrzydła."


No i do tego ta biedna Zoey. Jak to zwykle bywa w tego typu książkach główna bohaterka jest pewnego rodzaju wzorem, a tu ? Zrobiono z niej trochę taką typową nastolatkę, która płaczę nad złamanym paznokciem. Niby polubiłam się z nią, ale drażniły mnie pewne jej zachowania.

Za to (czego się nie spodziewałam) polubiłam Afrodytę. Na początku rozpuszczoną francą jednak teraz powoli wychodzi na jaw, jaka jest.
No i to jej dogryzanie baraniemu stadku. Ogólnie myślę, że jest naprawdę barwną postacią.


,,(...) nie mogę zrozumieć, jak można czcić Boga, który lekceważy kobiety i którego "prawdziwi wierni" uważają, że mają prawo patrzeć z góry na każdego, kto nie myśli identycznie jak oni.''


Co do samego stylu autorek...

Tak jak wcześniej pisałam mam wrażenie, że same jeszcze (w tej części) nie wiedzą jak ma się historia potoczyć dalej. To, co mnie denerwuję to „wprowadzanie” w historię niemal w każdej części, przez co tracimy kilka stron an czytanie tego co już wiemy. Mimo wszystko książkę czyta się lekko i raczej nie ma problemu z przebrnięciem dalej. Na pocieszenie powiem, że w dalszych częściach rozkręca się bardziej.


,,Nie zapomnę o tobie. Nawet po śmierci. To właśnie jest moje normalne życie. Normalna jest miłość do ciebie."


Czy polecam ?
Tak.
Dla kogo ?
Dla młodzieży ale i dla osób, które relaksują się czytając tego typu książki.
2 komentarze:

  1. Nie jestem przekonana, czy ta seria by mi się spodobała.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest dosyć specyficzna. Ja mam do niej sentyment bo była to moja pierwsza seria o wampirach więc może dlatego jestem tak do niej przywiązana :)

      Usuń