niedziela, 12 marca 2017

Człowiek o 24 twarzach Autor: Daniel Keyes - Prawda czy genialne oszustwo ?


OPIS

Genialny aktor czy ofiara własnej psychiki?

Billy Milligan. Najcięższy przypadek rozszczepienia osobowości w dziejach

David ma 8 lat i wchłania cały ból. 14-letni Danny został kiedyś żywcem zakopany pod ziemią. Ragen kontroluje nienawiść, a Adalana szuka homoseksualnej kobiecej czułości. Billy natomiast śpi, bo kiedy tylko się zbudzi, znów spróbuje popełnić samobójstwo. To tylko pięć z dwudziestu czterech twarzy Williama Milligana, jednego z najdziwniejszych przypadków, o jakich słyszały współczesna medycyna i wymiar sprawiedliwości.

USA, koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na Uniwersytecie Stanowym Ohio dochodzi do serii gwałtów na studentkach. Policja szybko namierza sprawcę - jest nim młody mężczyzna, William (Billy) Milligan. Sprawa wydaje się oczywista, jednak od początku z zatrzymanym jest coś nie tak. Milligan zdaje się nie wiedzieć, o co pytają go policjanci. W areszcie próbuje odebrać sobie życie. By chronić mężczyznę przed nim samym, władze przysyłają doświadczoną panią psycholog. Rozmowa, która odbędzie się między nią a Billym, ujawni szczegóły szokujące opinię publiczną. Postawi też wiele trudnych pytań przed środowiskiem amerykańskich sędziów, psychologów i psychoterapeutów.

Jak żyć, mając w sobie jednocześnie 24 różne postaci? Jak nie popaść w obłęd, słysząc w głowie rozkazy wydawane z serbskim akcentem, płaczliwe zawodzenie małego chłopca lub determinację spragnionej czułości lesbijki? Kim są poszczególne postaci mieszkające w głowie Milligana? W jaki sposób przejmują władzę nad jego myślami i czynami? A może wszyscy zaangażowani w sprawę policjanci, prawnicy i lekarze dają się zwieść grze genialnego aktora, który chce tylko uniknąć kary za popełnione przestępstwa? Tym bardziej, że w toku postępowania okazuje się, że za popełnione gwałty wcale nie odpowiada najbardziej podejrzana z osobowości Milligana...

Trwają prace nad ekranizacją książki Keyesa. W rolę Milligana wcieli się Leonardo DiCaprio.   Czy będąc dzieckiem bawiłeś się w udawanie różnych postaci ? Superbohater, lekarz, malarz a może nawet astronauta ? To były tylko niewinne zabawy. Dla Billego Milligana to codzienność. Chory na osobowość wieloraką zostaje oskarżony o gwałty i rozboje. Czy jest winny ? Czy ktoś mu pomoże ?


   Na książkę trafiłam dzięki grupie „Książka moimi oczami". Temat rozdwojenia jaźni był mi zupełnie obcy. Oczywiście „ogólne” pojęcie na temat tego zaburzenia miałam, jednak nigdy nie dowiadywałam się na czym dokładnie to polega. Moją ciekawość jeszcze bardziej pobudzał fakt, że książka jest odtworzeniem życia głównego bohatera, a więc mamy relację jak najbardziej rzeczywistą.

Billy Milligan w połowie lat siedemdziesiątych został oskarżony o serię napadów z bronią, rabunków i gwałtów. Nie było wątpliwości co do jego winy, ponieważ ofiary rozpoznały go na zdjęciach. Aresztowany przez policję Milligan uparcie twierdził, że to nie on popełniał zarzucane mu przestępstwa. Jego zachowanie było na tyle niepokojące, że za sprawą zaciekle walczących o niego obrońców Billy został poddany serii badań, które zdiagnozowały u niego osobowość wieloraką.

  Billy nie miał łatwego dzieciństwa. Problemy z ojcem, matką i ojczymem tylko pogłębiły jego chorobę. Był uważany za notorycznego kłamcę. Pozostawiony sam sobie, przytłoczony chorobą postanowił zakończyć tę nieustanną walkę... i właśnie wtedy jego pozostałe osobowości postanowiły go „uśpić” by nikomu nie zagrażał.

Osobowości, które z czasem były nazywane rodziną różniły się wiekiem, wyznaniem i światopoglądem, a nawet orientacją seksualną oraz wieloma innymi cechami.


 Jeśli chcecie się dowiedzieć jak wygląda ta choroba od środka i jak potoczyły się losy Milligana to koniecznie przeczytajcie "Człowieka o 24 twarzach".  Początkowo myślałam, że cała książka będzie miała format czegoś w rodzaju wywiadu z Billym. Jednak (ku mojej radości) autor sprawnie poprowadził nas przez książkę dzięki rozpisaniu tej historii jak opowiadania. Również fakt, że oprócz relacji Milligana mamy opisane rozterki — moralne, jak i etyczne — osób zaangażowanych w cały proces sądowy (oraz medyczny) wpływa na korzyść książki.

Mimo poruszenia tylu wątków autor nie zapomina, że najważniejszy w tym wszystkim jest sam Billy Milligan. Młody mężczyzna, który — choć przerażony — chce wyzdrowieć. Być „normalnym” i akceptowanym przez społeczeństwo.
   
Co do moich odczuć to nie myślałam, że książka wywoła we mnie tyle uczuć... Od smutku (szczególnie na samym końcu) do złości (na sąd lub „lekarzy” z zakładu, do którego Billy został później wysłany).
Było mi tak żal Milligana. Miałam ochotę mu pomóc lub wesprzeć jakoś, lecz z drugiej strony... Zastanawiałam się, czy taka sama reakcja byłaby, gdybym np. należała do ofiar lub do ich rodzin.
Przeglądając fora internetowe na temat samego Billego było wiele opinii. Jedni mu wierzyli, drudzy twierdzili, że jest świetnym aktorem. Znalazła się również spora grupa osób, która twierdziła, że w Billym zostały uwięzione różne dusze zmarłych. A wy Drodzy Czytelnicy co myślicie ?


Bez względu na to, jakie jest wasze zdanie warto przeczytać książkę "Człowiek o 24 twarzach". Myślę, że jest to jedna z lepszych pozycji w tej kategorii.
"Żeby kontrolować własne przeznaczenie, trzeba mieć szerszy umysł. Żeby wykonywać plany, wystarczy być głupcem."


26 komentarzy:

 1. 24 osoby w jednym ciele.... tego nie można nawet sobie wyobrazić! No to trzeba przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dodałam już dawno temu tę książkę na listę "do przeczytania", ale dopiero z Twojego postu dowiedziałam się więcej informacji na jej temat. Dzięki temu wpisowi mam tylko większą ochotę się z nią zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto. Bardzo ciekawa pozycja.

   Usuń
 3. Uwielbiam czytać. Gdy mam czas, lubię eksperymentować z rodzajem czytanych pozycji. Najbardziej pochłaniają mnie kryminały, ale już wiem po jaką książkę niedługo sięgnę. Dzięki Tobie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumię trochę kryminału i tutaj znajdziesz :)

   Usuń
 4. Brzmi zachęcająco. Mijałem tę okładkę wielokrotnie i jakoś coś mnie odpychało. Niepotrzebnie, a teraz twoja recenzja przełamała ostatecznie wszelkie lody.

  OdpowiedzUsuń
 5. dzięki za pomysł na najbliższą niedzielę. :) na pewno po nią sięgnę! <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie slyszalem o tej ksiazce, ale widze ze to cos dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa pozycja, chętnie bym do niej zajrzała. Ciekawa też jestem ekranizacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ekranizacji sama nie mogę się doczekać :)

   Usuń
 8. Chętnie przeczytałabym tę książkę. To o czym opowiada przekracza granice mojej wyobraźni. Brzmi jak fantastyka, a jednak zdarzyło się naprawdę. Ogromnie mnie ciekawi ta historia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem właśnie takie ma się wrażenie - jakby to była fantastyka, a potem przypominamy sobie, że ten człowiek żył naprawdę.

   Usuń
 9. Już sam Twój opis mnie wciągnął. Chyba sobie sprawię ebooka, bo cena zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo i z góry życzę miłej lektury :)

   Usuń
 10. na pewno przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyznam szczerze, że bardzo mocno zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tę książkę. Nawet nie wiesz, jak bardzo! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i mam nadzieje, że książka wciągnie cię tak samo jak mnie :)

   Usuń
 12. Wow!!! Nie słyszałam wcześniej o tej książce.
  Koniecznie muszę ją przeczytać.

  Ania (ksiazkowepodrozeanny.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja też nie. Nawet o samym Billym nic nie słyszałam dopiero dzięki tej książce poznałam jego historię.

  OdpowiedzUsuń
 14. mocny temat. jestem zainteresowana, chociaż książka może mnie trochę przestraszyć. pozdrawiam :)
  wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem faktycznie budzi w nas uczucie strachu i w takich chwilach myślę sobie, że jeszcze większy strach musiał odczuwać Billy, a także ludzie mieszkający wśród niego.

   Usuń